2 litry dla zdrowia

18-09-2017

img

Po opuszczeniu ciepłego łóżka kierujesz się do łazienki, a w lustrze widzisz ciekawą mozaikę linii na twarzy powstałą od ulubionej poduszki? W ciągu dnia brakuje energii, worki pod oczami nie znikają, zaś ochota na drobne przekąski wzrasta? Jest na to antidotum, a mianowicie WODA!

 

Odwodnienie organizmu to dość powszechny problem w naszych czasach, gdy w ciągłym biegu zapominamy o tak, wydaje się, błahej rzeczy jak butelka wody. Nawet niewielka dehydratacja może wpłynąć na kondycję naszego organizmu oraz samopoczucie.
Regularne nawadnianie ma działanie oczyszczające organizm, dlatego woda jest naszym sprzymierzeńcem.

 

2 litry wody dziennie. Każdy z nas słyszał to wielokrotnie. W głowie przeliczamy sobie, że przecież herbata z rana, kawa podczas lunchu, zupa na obiad i upragniony kieliszek wina po pracy ostatecznie wypełnią dzienne zapotrzebowanie organizmu na wodę. Nic bardziej mylnego! Woda pochodząca z jedzenia (np. owoców) jest dobra, ale jelita w inny sposób ją przyswajają. Jedno nie zastąpi drugiego.

 

Poprawiam ostatnie stwierdzenie. 2 litry CZYSTEJ wody dziennie. W trakcie ciepłych dni oraz w trakcie/po wysiłku nawet więcej. Oto kilka podpowiedzi, jak sprawić, by picie wody stało się nawykiem:

 

  • rozplanuj sobie szklanki wody. 2 litry to około 10 szklanek. Możesz na początku rozpisać sobie, kiedy i przed czy w trakcie jakich posiłków będziesz zaopatrywać się w kolejną porcję. Po pewnym czasie organizm sam stanie się swoistym budzikiem, pokazując oznaki pragnienia.
  • bieganie do łazienki co 10 minut nie jest niczym przyjemnym, by zmniejszyć częstotliwość wizyt w ubikacji warto zmniejszyć ilość kubków kawy oraz herbaty, które są moczopędne.
  • szklanka ciepłej wody z cytryną na początek dnia! Świetnie pobudza układ pokarmowy do działania.
  • zaopatrz się w fajny, kolorowy bidon. Na rynku jest mnóstwo ciekawych i tanich opcji, oszczędzisz na kupowaniu małych butelek i zawsze będzie pod ręką!
  • w domu przygotowuj sobie dzbanek wody i dorzuć do niego pokrojone cytrusy, ogórek oraz mięte. Jeśli pachnie i wygląda super, to częściej będziesz po niego sięgać.