Cold press vs klasyczne soki

13-09-2017

Świeże soki wyciśnięte z warzyw i owoców mają nieoceniony wpływ na kondycję naszego zdrowia. Jednakże na rynku widnieje wiele różnych pozycji, typów soków oraz rodzajów ich produkcji. Czym różni się w takim razie klasyczny sok, dostępny w sklepie za rogiem od tych produkowanych metodą cold press?

Standardowy sok tworzony jest przy użyciu ostrzy, które nieustannie pracując wytwarzają ciepło, wpływające na zmniejszenie ilości witamin, będących wrażliwymi na czynniki cieplne. Proces uzyskiwania esencji sposobem cold press polega na powolnym wyciskaniu soków z całych warzyw i owoców (łącznie ze skórką) bez podnoszenia temperatury, dzięki czemu zachowują one całe bogactwo składników odżywczych. W ten sposób powstaje gęsta pełnowartościowa pulpa.

2 tony ciśnienia hydraulicznego tłoczą miąższ na zimno ekstrahując od 3 do 5 razy więcej enzymów, substancji odżywczych oraz witamin niż w tradycyjnym soku. 

Kolejnym ważnym aspektem odróżniającym soki tłoczone metodą cold press od pozostałych jest to, iż są tworzone z owoców, ale także z warzyw! Większość soków dostępnych na sklepowych pułkach jest wytwarzanych jedynie z tych pierwszych, przez co brak w nich witamin, minerałów oraz antyoksydantów zawartych w warzywach. Dodatkowo soki cold press nie zawierają cukrów, a także konserwantów.

Cold pressed juices są znacznie zdrowsze, a sama metoda pozwala tworzyć specjalistyczne kuracje sokowe, które pomagają oczyścić organizm z toksyn, nadmiaru wody i zbędnych kilogramów.